Gospodarka i rynek

 
 

Własny biznes czy praca

Uczymy się zazwyczaj po to, aby dostać pracę i łudzimy się, że z pewnością ktoś nam ją da. Tymczasem życie bywa brutalne: czasem pracy w ogóle nie znajdziemy, czasem ją nagle stracimy. Może się okazać, że jedynym wyjściem pozostanie praca na własny rachunek. Nie należy jednak załamywać rąk – własna działalność to duże ryzyko, ale też szansa na sukces zawodowy i finansowy.

Własna firma kojarzy się z dużym dochodem, dobrobytem i niezależnością finansową. Z tym, że można zarobić znacznie więcej niż pracując na etacie, zwłaszcza w firmach państwowych lub budżetówce. Potwierdzają to badania wynagrodzeń. W 2009 roku mediana wynagrodzenia z prowadzenia własnej działalności gospodarczej wyniosła 3500 zł, przy czym 25 proc. przedsiębiorców zarabiało powyżej 5800 zł. Przypomnijmy, że mediana dzieli badaną cechę (tu: grupę pracowników) na dwie równoliczne podgrupy. Mediana jest lepsza od średniej arytmetycznej, gdyż nawet olbrzymie zmiany skrajnych obserwacji nie wpływają na jej wartość.

Gdy pod uwagę weźmiemy mediany wynagrodzeń stanowisk szeregowych, zauważamy, że są one niższe od dochodów z własnej działalności gospodarczej. Połowa pracowników biurowych zarabia poniżej 2200 zł (mężczyźni) i 1900 zł (kobiety). Jeszcze mnie zarabiają kasjerzy: połowa z nich ma dochody poniżej 1655 zł (kasjerki – 1500 zł).

    Tagi: , , ,


 


Zobacz także:

Dodaj komentarz