Gospodarka i rynek

 
 

“Jedno okienko”

Ułatwienia w zakładaniu działalności gospodarczej to część zmian, jakie wprowadza II etap nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ułatwieniem dla przyszłych przedsiębiorców miało być wprowadzenie tzw. „jednego okienka”. Miało ono umożliwić osobom chcącym założyć firmę, składanie jednego wniosku rejestrującego działalność gospodarczą. Jednak jest to rozwiązanie przejściowe, bowiem od przyszłego roku ma zacząć funkcjonować „zero okienko”.

Jak zapewnia Ministerstwo Gospodarki, koncepcja „zero okienka” to system, który pozwoli na założenie firmy przez internet, bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie. Proces rejestracji będzie szybki i prosty:

- przedsiębiorca wypełnia jeden wniosek, tzw. wniosek zintegrowany,

- składa go przez internet (z podpisem elektronicznym) lub w dowolnym urzędzie gminy,

- rejestracja odbywa się natychmiast, bez zbędnej zwłoki (dzięki wykorzystaniu systemu elektronicznego),

- system informatyczny przekazuje dane urzędom zajmującym się rejestracją działalności gospodarczej.

Wszyscy wiemy, jak funkcjonuje „jedno okienko”. Mimo złożenia wniosku EDG-1 w jednym miejscu, przedsiębiorca i tak musi odwiedzić inne urzędy. „Zero okienko” ma rozwiązać wszystkie problemy związane z rejestracją firmy. Informacje z wypełnionych przez firmy wniosków będą gromadzone w systemie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To ogólnodostępna i bezpłatna platforma informatyczna, w której znajdą się informacje o firmach.

    Tagi: , , ,


 


Zobacz także:

Dodaj komentarz